O škole

Brankářská škola Jirky Prokeše je úspěšný projekt jihočeského fotbalového trenéra se speciální brankářskou licencí. Cílem brankářské školy je zlepšit tréninkové podmínky a zajistit dobře organizovanou výuku brankářských dovedností s využitím kvalitního materiálního zázemí pro mladé brankáře s širokého okolí.

Od října 2017 využívá Brankářská škola speciální odrazovou stěnu. Tato stěna je jediná v Jihočeském kraji a svou konstrukcí umožňuje nasimulovat reálné zápasové situace. Stěna je polohovatelná, 2 metry vysoká a 3 metry široká, má výplet s tvrdostí 10 Kilojoule a zatím nejvyšší naměřená rychlost odrazu míče byla 212 Km/h (měřeno rychlostí kamerou).

Aktivity školy

První aktivitou brankářské školy jsou tréninkové jednotky pro mladé brankáře, které probíhají v průběhu celého roku ve spolupráci s fotbalovými kluby z okolí Strakonic.

Druhou aktivitou je brankářský kemp. V roce 2017 se podařilo zorganizovat 1. brankářský kemp na Strakonicku. Hojná účast a zpětné pozitivní reference mladých brankářů nám potvrdily, že jdeme správnou cestou a z brankářského kempu by se mohla stát tradice.

Program brankářského kempu i individuálních tréninkových jednotek je zaměřen na rozvoj technických, taktických a fyzických schopností mladých brankářů:

• Správné brankářské postavení
  • Základy techniky chytání, chytání vysokých míčů
  • Základy chytání střel, techniky chytání vysokých míčů
  • Čtení hry a řízení obranné činnosti
  • Kopací technika, rozehrávka a zakládání akcí
  • Chytání centrů
  • Souboje 1 na 1
  • Fyzická kondice (pružnost, flexibilita a koordinace)
  • Rozvoj psychomotoriky, koordinace, rychlosti, síly, komunikace a vytrvalosti
  • Mentální trénink – rozvoj smyslů, mentální kaučink – uvolňování potenciálů během zápasu

Při obvyklém fotbalovém tréninku běhá brankář s mužstvem a pouze pokud je nácvik střelby, je konečně v bráně. A to je špatně. Pro zvládnutí všech brankářských úkolů a dovedností je zapotřebí začít s opravdu brankářskou přípravou v raném věku.

Pomůcky